Menu

poniedziałek, 16 lutego 2015

Profilaktyka zdrowotna - Projekt 2014

Profilaktyka zdrowotna szansą na poprawę funkcjonowania osób  niepełnosprawnych intelektualnie.


Temat profilaktyki zdrowotnej prowadzonej w stosunku do osób z niepełnosprawnością intelektualną jest często pomijany z uwagi na to, iż sprawami tychże osób zajmują się opiekunowie, rodzice itp. Zależy nam na tym, by uczestnicy ŚDS „Sokoły” mieli jak największą autonomię, by potrafili zadbać o siebie i swoje zdrowie, by bez obaw i lęków potrafili korzystać z usług opieki zdrowotnej i aby znali podstawowe zagadnienia związane ze zdrowiem i higieną. Dzięki temu łatwiej będzie im żyć. Będą spokojniejsi w przypadkach konieczności skorzystania z wizyty u stomatologa, ginekologa, czy innego specjalisty. Osoby niepełnosprawne intelektualnie wykazują duże zainteresowanie swoim ciałem i zdrowiem, chcielibyśmy pogłębiać ich wiedzę i utrwalać pozytywne zachowania prozdrowotne, a do tego potrzebujemy pomocy w postaci tablic, gier edukacyjnych, plansz i modeli, które obrazują i ułatwią zrozumienie zagadnień.
Edukacja zdrowotna, która odbywa się w naszym Środowiskowym Domu Samopomocy, wymagała uatrakcyjnienia. Wprowadzenie nowych pomocy naukowych i dydaktycznych (w postaci nowych gier, puzzli, książek itp.), które zaintrygowały uczestników, zachęciło ich do zdobywania i utrwalania wiedzy, kształtowania właściwych postaw dla swojego zdrowia i zwiększania odpowiedzialności za nie.

W ramach realizacji projektu:
  • przeprowadzono szereg zajęć z edukacji zdrowotnej dla naszych uczestników, a także dla ich rodziców/ opiekunów,
  • zakupiono pomoce naukowe niezbędnych do prowadzenia zajęć z edukacji zdrowotnej w ŚDS Sokoły, 
  • wyposażono uczestników ŚDS Sokoły w środki niezbędne do prawidłowej higieny jamy ustnej.
Dzięki realizacji projektu podniósł się poziom wiedzy osób niepełnosprawnych intelektualnie i ich opiekunów nt. profilaktyki zdrowotnej i higieny osobistej. Dostarczono informacji nt. możliwości leczenia i rehabilitacji osób niepełnosprawnych w placówkach z kontraktem NFZ, podniósł się poziom higieny jamy ustnej poprzez dostarczenie środków higienicznych. Liczymy na to, iż realizacja projektu przyczyni się w najbliższym czasie do  poprawy stanu zdrowia i higieny osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Projekt skierowany był do 35 osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo, z ograniczonymi zdolnościami ruchowymi,  uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy  „Sokoły”.

Projekt finansowany ze środków Wojewody Wielkopolskiego.
realizowany w okresie w okresie od 1.04.2014r. do 22.12.2014r.