Menu

Historia

Środowiskowy Dom Samopomocy „Sokoły” istnieje od roku 2004 i działa w oparciu o ustawę o pomocy społecznej (z 12 marca 2004 r.) oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia i Pomocy Społecznej w sprawie środowiskowych domów samopomocy (z 9 grudnia 2010 r.). Jest prowadzony przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Sokoły”, które początek swojej działalności datuje na rok 2003. Od początku realizował swoje zadania w zakresie poprawy sprawności psychofizycznej i społecznej aktywności osób niepełnosprawnych intelektualnie, uczestniczącej w zajęciach terapeutycznych i rehabilitacyjnych. Propozycja szerokiej gamy zajęć umożliwia uczestnikom zebranie nowych doświadczeń, a także przebywanie w gronie przyjaciół. Udział w życiu Domu, poczucie bezpieczeństwa, zaufania i akceptacji, innowacyjne zajęcia i warsztaty, wycieczki, wizyty w różnych instytucjach użyteczności publicznej oraz systematyczna współpraca w organizowanych przez te instytucje imprezach, to tylko niektóre z działań przyczyniających się do osiągnięcia sukcesów przez naszych uczestników.

Prowadzone zajęcia koncentrują się wokół kompleksowego usprawniania w zakresie rozwoju osobowości, aktywności twórczej i kontaktu z kulturą, rozwijania umiejętności samoobsługi, zwiększenia zaradności życiowej, podnoszenia poziomu funkcjonowania w środowisku. Podopieczni Domu aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym, dzięki czemu podnoszą swoją świadomość w tej dziedzinie, wzmacniają  poczucie swojej wartości i możliwości. Działalność Domu oraz współpraca z organizatorami imprez lokalnych pozwoliła zintegrować w znacznym stopniu uczestników zajęć ze środowiskiem lokalnym. Rozwijają osobowość troszcząc się o innych uczestników, rozwiązują nawzajem swoje problemy, uczą się nowych dla nich rzeczy, których z pewnością nie doświadczyliby pozostając w domu.

Rehabilitacja podopiecznych Ośrodka w każdej z pracowni opiera się na szeroko rozumianej indywidualizacji, uwzględniając potrzeby rozwojowe, zainteresowania oraz predyspozycje każdego uczestnika. Ich głos ma duży wpływ na proponowane formy terapii.

W trosce o rozwój i zadowolenie uczestników, kadra Domu nieustannie doskonali swój warsztat pracy, kontynuując szkolenia, podejmując wyzwania terapeutyczne oraz kreatywnie i z entuzjazmem podchodząc dzień po dniu do swojej pracy, która jest jednocześnie jej pasją.