STOWARZYSZENIE POMOCY OSOBOM NIEPEŁNOSPRAWNYM „SOKOŁY”
Rozdział I
Nazwa, teren działalności, siedziba władz i charakter prawny Stowarzyszenia
§ 1
Stowarzyszenie nosi nazwę:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Sokoły”.
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Sokoły”.
§ 2
Stowarzyszenie ma zasięg ogólnopolski.
§ 3
Stowarzyszenie jest zarejestrowane, działa w oparciu o obowiązujące przepisy prawne
o stowarzyszeniach, posiada osobowość prawną.
o stowarzyszeniach, posiada osobowość prawną.
§ 4
Siedzibą władz Stowarzyszenia jest Poznań.
§ 5
Stowarzyszenie opiera swą działalność na pracy społecznej ogółu członków. Do prowadzenia swych spraw może zatrudnić pracowników.
§ 6
Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego.
Rozdział II
Cele i środki działania Stowarzyszenia
§ 7
Głównym celem Stowarzyszenia jest utworzenie i prowadzenie Ośrodka Terapii Zajęciowej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy oraz hostelu dla osób upośledzonych umysłowo lub ze schorzeniami neurologicznymi wraz ze sprzężeniami.
W razie ustąpienia członka Komisji Rewizyjnej, jego śmierci, wykluczenia ze Stowarzyszenia, skazania prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej, powołania w skład Zarządu Stowarzyszenia lub niemożności pełnienia funkcji przez okres 6-ciu miesięcy mandat członka Komisji wygasa. Skład osobowy Komisji Rewizyjnej w takim przypadku jest uzupełniany spośród kandydatów zgłoszonych do Komisji Rewizyjnej na Walnym Zebraniu Członków, według kolejności uzyskanych głosów.
Zabrania się:
§ 8
Stowarzyszenie swoje cele realizuje w szczególności poprzez:
- Wynajęcie lokalu na ośrodki, o których mowa w § 7.
- Celem działania warsztatu jest:
- Inicjowanie i rozwijanie specjalistycznych form pomocy rodzinie w wychowaniu dziecka niepełnosprawnego, współdziałanie z innymi organizacjami i instytucjami;
- Integrowanie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w środowisku ich zdrowych rówieśników, propagowanie odpowiedniego stosunku do osób niepełnosprawnych
i ich spraw; - Rehabilitacja zmierzająca do rozwoju ogólnego uczestnika;
- Poprawa zaradności osobistej;
- Poprawa sprawności psychofizycznej.
- Organizowanie wypoczynku oraz imprez kulturalno – oświatowych.
- Organizowanie pomocy lekarskiej, prawnej, materialnej itd. dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin.
Rozdział III
Członkowie, ich prawa i obowiązki
§ 9
- Członkiem Stowarzyszenia mogą być: rodzice lub opiekunowie osób niepełnosprawnych oraz osoby pracujące na rzecz niepełnosprawnych.
- Członków przyjmuje Zarząd Stowarzyszenia na podstawie pisemnej deklaracji.
§ 10
Członek Stowarzyszenia ma prawo do:- Czynnego i biernego wyboru do władz Stowarzyszenia.
- Udziału w zebraniach, konferencjach i innych imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie.
§ 11
Członek zobowiązany jest do:- Przestrzegania postanowień Statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia.
- Aktywnego udziału w realizacji celów statutowych Stowarzyszenia.
- Regularnego opłacania składek członkowskich w wysokości uchwalonej przez Walne Zebranie Członków.
§ 12
Członkostwo ustaje na skutek:- Dobrowolnego wystąpienia członka, zgłoszonego na piśmie.
- Skreślenia przez Zarząd Stowarzyszenia z powodu zalegania z opłatą składek członkowskich za okres 1 roku.
- Śmierci członka.
- Skreślenie członka może nastąpić na podstawie uchwały Zarządu Stowarzyszenia, gdy członek nie bierze udziału w żadnej z form pracy Stowarzyszenia, albo niegodnym zachowaniem naruszy dobre imię i autorytet Stowarzyszenia.
- Wykluczenie ze Stowarzyszenia może nastąpić na podstawie uchwały Zarządu, gdy dobro osób niepełnosprawnych jest zagrożone.
Rozdział IV
Władze Stowarzyszenia
§ 13
- Władzami Stowarzyszenia są:
- Walne Zebranie Członków
- Zarząd
- Komisja Rewizyjna
- Kadencja wszystkich władz Stowarzyszenia trwa 5 lat, a ich wybór odbywa się w głosowaniu jawnym lub tajnym, w zależności od Uchwały Walnego Zebrania w tym przedmiocie.
§ 14
- Najwyższą władzą jest Walne Zebranie Członków zwołane przez Zarząd Stowarzyszenia.
- Walne Zebranie Członków może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
§ 15
Do kompetencji Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków należy:- Uchwalenie głównych kierunków działania merytorycznego i finansowego Stowarzyszenia.
- Rozpatrywanie i przyjmowanie sprawozdań Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
- Udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi i Komisji Rewizyjnej.
- Wybór Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
- Uchwalenie wysokości składek członkowskich.
- Podejmowanie uchwał o zmianie statutu i rozwiązaniu Stowarzyszenia.
§ 16
Uchwały Walnego Zgromadzenia Członków podejmowane są zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania w pierwszym terminie, a w drugim terminie bez względu na liczbę obecnych.
§ 17
W Walnym Zebraniu Członków z głosem stanowiącym biorą udział wszyscy członkowie Stowarzyszenia.
§ 18
O terminie, miejscu, porządku obrad Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Zarządu Stowarzyszenia zawiadamia członków co najmniej dwa tygodnie przed terminem zebrania.
§ 19
- Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia może być zwołane z inicjatywy Zarządu, na wniosek Komisji Rewizyjnej.
- Nadzwyczajne Walne Zebranie jest zwołane przez Zarząd w terminie 3 miesięcy od daty złożenia wniosku i obraduje nad sprawami, dla których zostało zwołane.
§ 20
- Zarząd Stowarzyszenia składa się z 3 do 5 osób, w tym z prezesa, wiceprezesa, sekretarza, skarbnika.
- Członkowie Zarządu Stowarzyszenia nie mogą być skazani wyrokiem prawomocnym za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- Przewodniczący Komisji Rewizyjnej lub upoważniony przez niego członek Komisji może brać udział w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym.
§ 21
Jeżeli w okresie kadencji Zarządu zaprzestanie działanie w nim więcej niż 1/3 jego członków, Zarząd może uzupełnić swój skład o brakującą liczbę członków. Kadencja tych członków kończy się z upływem dnia, na który przypada koniec kadencji ich poprzedników.
§ 22
Komisja Rewizyjna składa się z 3 osób, wybieranych przez Walne Zebranie Członków. Komisja Rewizyjna wybiera ze swego grona przewodniczącego oraz wiceprzewodniczącego. Członkiem Komisji Rewizyjnej nie może być osoba będąca jednocześnie Członkiem Zarządu Stowarzyszenia, osoba pozostająca z Członkiem Zarządu Stowarzyszenia w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej, związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu z Członkiem Zarządu, a także nie może być skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej, ścigane z oskarżenia publicznego lub za przestępstwo skarbowe. W razie ustąpienia członka Komisji Rewizyjnej, jego śmierci, wykluczenia ze Stowarzyszenia, skazania prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej, powołania w skład Zarządu Stowarzyszenia lub niemożności pełnienia funkcji przez okres 6-ciu miesięcy mandat członka Komisji wygasa. Skład osobowy Komisji Rewizyjnej w takim przypadku jest uzupełniany spośród kandydatów zgłoszonych do Komisji Rewizyjnej na Walnym Zebraniu Członków, według kolejności uzyskanych głosów.
§ 23
- Do zakresu działania Komisji Rewizyjnej w szczególności należy:
- Nadzorowanie i kontrolowanie całokształtu działalności Stowarzyszenia, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki finansowej,
- Opiniowanie rocznego sprawozdania merytorycznego z działalności Stowarzyszenia i przedstawienie swojej opinii Walnemu Zebraniu Członków,
- Przedstawianie sprawozdań ze swej działalności Walnemu Zebraniu Członków,
- Wnioskowanie o udzielenie absolutorium dla ustępującego Zarządu,
- Powoływanie biegłych i ekspertów w zakresie kontrolowanych spraw.,
- Komisja Rewizyjna ma prawo żądania od władz i członków Stowarzyszenia złożenia pisemnych lub ustnych wyjaśnień kontrolowanych spraw.
Szczegółowy tryb i zasady działania komisji Rewizyjnej określa regulamin.
Członkowie Komisji Rewizyjnej mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji w tym organie zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysokości nie wyższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej mają prawo brać udział w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym.
§ 24
Do kompetencji Zarządu należy:- Kierowanie działalnością Stowarzyszenia zgodnie z postanowieniami statutu, wytycznymi i uchwałami Walnego Zebrania Członków.
- Uchwalenie rocznych planów działalności merytorycznej, preliminarza budżetowego i zatwierdzenia finansów.
- Zwoływanie Walnego Zebrania Członków.
- Podejmowanie uchwał w sprawie nabywania i zbywania oraz obciążania majątku trwałego Stowarzyszenia, a także prowadzenia jego działalności finansowej.
- Czuwanie nad przestrzeganiem przez Członków Stowarzyszenia przepisów statutu Stowarzyszenia.
- Podejmowanie uchwał we wszystkich sprawach nie należących do kompetencji Walnego Zebrania Członków.
- Reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu.
Rozdział V
Majątek i fundusze Stowarzyszenia
§ 25
Majątek Stowarzyszenia stanowią nieruchomości, ruchomości i fundusze.
§ 26
Na fundusze Stowarzyszenia składają się:- Składki członkowskie.
- Wpływy z nieruchomości i ruchomości będących w użytkowaniu Stowarzyszenia.
- Dotacje i wpływy (np. aukcje, loterie).
§ 27
Do składania oświadczeń woli w sprawach majątkowych, do dokonywania rozliczeń finansowych i materialnych, załatwiania wszelkich spraw związanych z prowadzeniem działalności statutowej, pozyskiwania środków na działalność, podpisywania umów w imieniu Stowarzyszenia upoważniony jest prezes działający łącznie ze skarbnikiem lub sekretarzem. Zarząd może udzielić dyrektorowi Biura stałego pełnomocnictwa do ogólnego działania w imieniu Stowarzyszenia w granicach zwykłego zarządu.Zabrania się:
- Udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem Stowarzyszenia w stosunku do członków Stowarzyszenia, członków organów lub pracowników Stowarzyszenia oraz osób, z którymi pracownicy Stowarzyszenia pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,
- Przekazywania majątku Stowarzyszenia na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
- Wykorzystywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Stowarzyszenia,
- Zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Stowarzyszenia, członkowie organów Stowarzyszenia lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
Rozdział VI
Zmiana statutu i rozwiązanie Stowarzyszenia
§ 28
Uchwałę o zmianie statutu podejmuje Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy osób uprawnionych do głosowania.
§ 29
- Uchwałę o rozwiązaniu się Stowarzyszenia podejmuje Walne Zebranie Członków większością 2/3 głosów przy obecności przynajmniej połowy osób uprawnionych do głosowania.
- Uchwała o rozwiązaniu się Stowarzyszenia określa cel, na który mają być przekazane majątek i fundusze Stowarzyszenia.
- Uchwała Walnego Zebrania Członków o przeznaczeniu majątku Stowarzyszenia podlega zatwierdzeniu przez władzę rejestracyjną.