Edukacja artystyczna w zakresie malarstwa dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Sokoły” od wielu już lat prowadzi zajęcia terapeutyczne dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy „Sokoły”. Na płaszczyźnie amatorskiej coraz silniej odczuwana jest wśród osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo tendencja do wyrażanie siebie, swojej osobowości, kreatywności. Twórczość plastyczna, w tym malarstwo jest najbardziej spontanicznym działaniem w życiu człowieka niepełnosprawnego. Pozwala na wyrażenie siebie, swoich uczuć, emocji, sprzyja integracji grupy, w pozytywny sposób wpływa na poczucie własnej wartości oraz rozwija zdolności manualne.
Chcąc przybliżyć naszym uczestnikom dziedzinę sztuki, jaką jest malarstwo, zaproponowaliśmy im warsztaty z różnych form tej właśnie dziedziny.
Warsztaty z „Edukacji artystycznej w zakresie malarstwa” składały się z:
- Warsztatów teoretycznych:
- Estetyka i teoria malarstwa;
- Funkcje malarstwa;
- Techniki malarskie;
- Materiały i narzędzia wykorzystywane w malarstwie;
- Rodzaje pędzli i ich zastosowanie.
- Warsztatów praktycznych:
- Malarstwo sztalugowe: farbą akwarelową i olejną: martwa natura, pejzaż, abstrakcja;
- Malarstwo dekoracyjne:
- na szkle: zdobienie słoika, stworzenie lampionu;
- na tkaninie: poduszka (jasiek) – batik oraz metoda malowania i stemplowania: serwetki, torby na zakupy, obrusy.
Uczestnicy warsztatów poznali „tajniki sztuki”, a zajęcia dostosowane do ich potrzeb, możliwości intelektualnych i zdolności manualnych zaowocowały wspaniałymi dziełami. Wiele czasu poświęciliśmy na malowanie farbami olejnymi, akrylowymi, do szkła i zdobienie tkanin. Warsztaty pozwoliły na stworzenie czegoś wyjątkowego, przyniosły dużo satysfakcji i radości naszym podopiecznym.
Malowanie farbami pozwala na spontaniczne i swobodne przekazywanie nastroju. Daje okazję do twórczego eksperymentowania w mieszaniu kolorów. Zwłaszcza akwarele umożliwiają osobom spiętym i lękowym na swobodniejsze działanie i decydowanie o zastosowaniu koloru i wzoru. Powstałe prace zostały zaprezentowane podczas wystawy dla rodziców i społeczności lokalnej w siedzibie naszego Środowiskowego Domu Samopomocy oraz w kawiarni Cofernik (ul. Galileusza 8/3) w Poznaniu.
Projekt skierowany był do 25 osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo, z ograniczonymi zdolnościami ruchowymi, uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy „Sokoły”.
Projekt finansowany ze środków Wojewody Wielkopolskiego.
realizowany w okresie w okresie od 1.04.2014r. do 22.12.2014r.
realizowany w okresie w okresie od 1.04.2014r. do 22.12.2014r.