Menu

poniedziałek, 20 lutego 2017

My style - Projekt 2016

Zdobienie tkanin metodą MY STYLE, jako nowatorska metoda aktywności artystycznej osób niepełnosprawnych intelektualnie i ich rehabilitacji poprzez sztukę  - kontynuacja projektów dotyczących rozwoju artystycznego.


Uczestnicy zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy „Sokoły” bardzo lubią brać udział w proponowanych formach terapii. Chcąc zaproponować im nowatorską metodę pracy stworzyliśmy niniejszy projekt oparty na zdobieniu tkanin. MY STYLE to technika zdobienia przy użyciu szablonów i farb o specjalnej recepturze, dzięki którym można uzyskać malunki bardzo dobrej jakości, trwałe i szczegółowe. MY STYLE jest techniką prostą w wykonaniu, dającą wspaniałe, spektakularne efekty.  Metodą tą możemy ozdabiać koszulki, szale, obrusy, torby i inne przedmioty użytkowe. Dodatkowo, dla uzyskania wyjątkowego wyglądu warto użyć ozdób klejonych na gorąco (hot-fix), kolorowych brokatów, czy metalizowanych folii. Podstawowym elementem realizacji zadania publicznego była realizacja własnego projektu odzieżowego.
Każdy człowiek posiada swój indywidualny charakter i gust, który manifestuje w różnoraki sposób np. poprzez strój. Uczestnictwo w warsztatach w trakcie, których każdy mógł ozdobić według własnego pomysłu, a także otrzymać na własność elementy garderoby, przysłużyły się do zwiększenia poczucia własnej wartości, podniosły wiarę we własne siły, możliwości i zwiększyły świadomość samostanowienia o własnym wyglądzie. Zajęcia będyły okazją do ćwiczeń cierpliwości, dokładności i koncentracji, a także do trenowania sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo ruchowej. Chcielibyśmy, aby osoby niepełnosprawne miały jak największy wpływ na swoje życie i wizerunek. Zależy nam na tym, by mieli szansę pokazać innym ludziom, jacy są. Uzewnętrznić, wyeksponować swoje wspaniałe cechy. Mogą zrobić to właśnie poprzez wykonanie autorskich t- shirtów, toreb lub obrazów. Wiemy, iż uczestnicy zajęć w ŚDS „Sokoły”, są wartościowymi, pełnymi pasji osobami, w których drzemie olbrzymi potencjał twórczy. Wystarczy umożliwić im działanie, pozwolić na ekspresję twórczą ucząc nowych technik i metod pracy. Wiedza i umiejętności zdobyte w trakcie warsztatów stanowią wartość, która przyda się uczestnikom w codziennym życiu np. podczas dokonywania wyborów związanych z doborem stroju.

Projekt skierowany był do około 30 osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo, będących uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy „Sokoły”. Zarówno dla osób sprawniejszych, potrafiących współpracować w grupie, jak i mniej sprawnych, wymagających większego wsparcia w działaniu i prowadzenia terapii indywidualnej.

Projekt finansowany ze środków Wojewody Wielkopolskiego.
realizowany w okresie w okresie od  1.06.2016r. do 30.11.2016r.