Menu

poniedziałek, 20 lutego 2017

5 porcji owoców i warzyw dziennie! - Projekt 2016

5 porcji owoców i warzyw dziennie! – zdrowa dieta, to podstawa zdrowego stylu życia – jako kontynuacja projektu dotyczącego edukacji zdrowotnej osób niepełnosprawnych intelektualnie i ich rodzin.


Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Sokoły” od lat proponuje osobom niepełnosprawnym terapię, która stymulowałaby ich rozwój w różnych aspektach. Uczestnicy z entuzjazmem podchodzą do proponowanych form zajęć z zakresu: arteterapii, fizjoterapii, muzykoterapii, gospodarstwa domowego, korzystania z mediów, w szczególności prowadzonych w nowatorskich formach. Dzięki zaspokojeniu potrzeby poznania nowego, zajęcia stają się przyjemnością, uczestnicy chętnie biorą w nich udział, a co za tym idzie czerpią korzyści. Stosujemy pomoc w przezwyciężaniu barier w przystosowaniu do życia codziennego m.in. poprzez zajęcia gospodarstwa domowego, gospodarowania budżetem. W ramach realizacji niniejszego projektu zaproponowaliśy naszym uczestnikom warsztaty w ramach, których mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę nt. zdrowego żywienia, przygotowywania w prosty sposób zdrowych i smacznych przekąsek. W poprzednich latach organizowaliśmy spotkania z dietetykiem dla uczestników ŚDS Sokoły oraz dla ich opiekunów. Mimo wielokrotnych działań edukacyjnych, problem zdrowego żywienia, a właściwie jego braku nadal się utrzymuje. Stąd pomysł na przeprowadzenie praktycznych warsztatów, mających na celu nauczenie samych zainteresowanych – czyli osób z niepełnosprawnością intelektualną, przygotowywania i spożywania tego, co pyszne i zdrowe. Opiekunowie, rodzice wielokrotnie zgłaszają, że ich podopieczni nie lubią różnych warzyw. Z doświadczenia wiemy, że wystarczy odpowiednia forma podania, aby zmienić ich nastawienie i przekonać, że np. brokuły mogą być bardzo smaczne. Chcąc  dostarczyć naszym uczestnikom wiedzy i możliwości technicznych, by mogli świadomie dokonywać właściwych dla swojego zdrowia wyborów przygotowaliśmy dla nich trening kulinarny w trakcie, którego poznali sposób przygotowania, smak i wartości odżywcze wielu nieznanych im do tej pory potraw, które mogą włączyć do swojej codziennej diety w przyszłości.
Zależy nam na utrwalaniu skutków naszych działań, w związku z tym dokonaliśmy także zakupu materiałów edukacyjnych, takich jak: gry, plansze o tematyce kulinarnej, książki, rekwizyty edukacyjne, dzięki którym możemy kontynuować trening po zakończeniu projektu.
W trosce o zdrowie osób niepełnosprawnych intelektualnie, chcielibyśmy dać im szansę poznania prostych w przygotowaniu, zdrowych i zalecanych przez specjalistów przekąsek w postaci surówek, koktajli owocowych i warzywnych itp. Uczestnicy mieli szansę rozwinąć swoją samodzielność na wszystkich etapach przygotowania zdrowych, bogatych w witaminy produktów:
  • planowanie listy zakupów – trening myślenia przyczynowo – skutkowego oraz planowania budżetu,
  • wybór produktów – nauka wyboru świeżych i najlepszych produktów,
  • dokonanie zakupów – trening umiejętności podejmowania decyzji, kompetencji społecznych  oraz gospodarowania budżetem,
  • przygotowanie potraw i konsumpcja – trening kulinarny,  w ramach którego uczestnicy  pobudzali wszystkie swoje zmysły (poznali faktury nowych produktów, ich zapachy, kolory, smaki, konsystencję, temperaturę, kształty) jest to szczególnie istotne dla osób autystycznych oraz wszystkich tych, którzy wymagają stymulacji sfer szczególnie wrażliwych jak np. dłonie.
Wierzymy, że taka forma treningu przyczyni się do wyrobienia w  odbiorcach projektu zdrowych nawyków, dzięki którym będą mieli korzystny wpływ na swój stan zdrowia, a co za tym idzie poprawę komfortu życia.

Projekt skierowany był do około 35 osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo, będących uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy „Sokoły”. Zarówno dla osób sprawniejszych, potrafiących współpracować w grupie, jak i mniej sprawnych, wymagających większego wsparcia w działaniu i prowadzenia terapii indywidualnej.

Projekt finansowany ze środków Wojewody Wielkopolskiego.
realizowany w okresie w okresie od  1.06.2016r. do 30.11.2016r.