Edukacja zdrowotna z elementami aktywizacji społecznej osób niepełnosprawnych intelektualnie w zakresie dbania o higienę oraz zdrowie skóry, paznokci i włosów.
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Sokoły” od wielu już lat pomaga osobom niepełnosprawnym intelektualnie lepiej funkcjonować w społeczeństwie: prowadzi zajęcia terapeutyczne, rehabilitację oraz treningi czynności codziennych. Między innymi pokazujemy naszym uczestnikom jak zachować się w miejscach publicznych takich jak: park, kino, restauracja, poczta, centrum handlowe, czy supermarket. Pamiętając o tym, że osoby niepełnosprawne, tak samo, jak wszyscy chcą czuć się pięknie. Tym bardziej, że właśnie takie są dzięki swojej indywidualności i wyjątkowej urodzie. Na co dzień staramy się pomóc im, by ich wizerunek w społeczeństwie był jak najlepszy. Chcieliśmy przygotować podopiecznych ŚDS „Sokoły” na różne sytuacje losowe. W przyszłości może okazać się, że pojawią się okoliczności (np. choroba lub inna niedyspozycja opiekuna), w których będą zmuszeni do skorzystania z usług fryzjera, czy kosmetyczki. Zależy nam na tym, by potrafili odnaleźć się w takich sytuacjach i przyjmowali je we właściwy sposób, czerpiąc z nich radość i korzyści. Chcąc urozmaicić i poszerzyć nasze codzienne treningi przygotowujące do samodzielnego życia oraz dbania o siebie, swoje zdrowie i wygląd przygotowaliśmy projekt mający na celu umożliwienie naszym podopiecznym skorzystania z konsultacji oraz specjalistycznych usług kosmetycznych i fryzjerskich. Dzięki jego realizacji nasi podopieczni zdobyli nowe, ciekawe i satysfakcjonujące doświadczenia. Większość uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy „Sokoły” nigdy nie korzystała z usług kosmetycznych. Nasze działania skoncentrowaliśmy na dostarczeniu osobom niepełnosprawnym wiedzy i nowych doświadczeń związanych z korzystaniem z usług sektora kosmetycznego. Zabiegi profesjonalnej pielęgnacji rąk, nóg, twarzy, włosów oraz skóry głowy sprzyjały relaksacji oraz stymulacji sensorycznej. Realizacja projektu pobudziła uczestników do większej aktywności społecznej, dbania o własne ciało oraz wpłynęła na ich integrację ze społeczeństwem.
Projekt skierowany był do około 30 osób niepełnosprawnych intelektualnie, uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy „Sokoły”.
Projekt finansowany ze środków Wojewody Wielkopolskiego.
realizowany w okresie w okresie od 11.05.2015 r. do 4.12.2015r.
realizowany w okresie w okresie od 11.05.2015 r. do 4.12.2015r.