Menu

piątek, 3 stycznia 2014

Decopatch - Projekt 2013

Warsztaty decopatch jako nowatorska forma terapii osób niepełnosprawnych intelektualnie.


Uczestnicy ŚDS „Sokoły”  to osoby pełne radości, optymizmu i zainteresowań. Nasi uczestnicy bardzo lubią wyrażać siebie twórczo poprzez masy plastyczne, rysunek, malarstwo, collage, po różnego rodzaju techniki i metody plastyczne, np. decoupage polegający na przyklejaniu do odpowiednio przygotowanej powierzchni, wzorów wyciętych z serwetek papierowych. Jest to metoda wymagająca dość dużej precyzji, zdolności manualnych niezbędnych podczas wycinania małych elementów z serwetek, a także koncentracji uwagi. Duża część uczestników szybko zniechęca się do tej efektownej metody zdobienia przedmiotów, ze względu na to, iż nie radzą sobie samodzielnie z zadaniem, co wpływa na obniżenie ich poziomu kompetencji, a także zaniża samoocenę oraz zadowolenie z pracy. Decopatch stanowi alternatywę dla wymagającego precyzji decopage’u. Pozwala na wyrównanie szans osób niepełnosprawnych intelektualnie w samodzielnym wykonaniu pracy. W związku z tym zaproponowaliśmy osobom niepełnosprawnym intelektualnie, o obniżonych możliwościach manualnych, tę nową formę aktywności plastycznej, odmianę decoupage – DECOPATCH.
Decopatch to metoda polegająca na dekorowaniu przedmiotów wykonanych z przetworzonego papieru. Polega na przyklejaniu bardzo cienkiego, ale jednocześnie wytrzymałego i elastycznego papieru, z którego nie trzeba wycinać żadnych elementów, ani wzorów. Papier ten przykleja się do powierzchni o różnej teksturze. Największą zaletę tej metody stanowi fakt, iż przyklejanie papieru jest bardzo łatwe oraz nie powoduje powstawania rys, bąbelków. Zajęcia z wykorzystaniem tej metody są idealne dla uczestników lubiących duże formy. Przeprowadzenie warsztatów z decopatch wpłynęło pozytywnie na kreatywność uczestników, pobudziło ich wyobraźnię, a także zmysły. Uczestnicy stymulowali dłonie, poprzez dotykanie różnych faktur, tekstur, a także wzrok, poprzez pracę z wzorzystym , ciekawym papierem.

Uczestnicy ŚDS „Sokoły” bardzo lubią zwierzęta, często o nich rozmawiają, rysują je, lubią zajęcia dotyczące tematyki zwierząt. Dlatego głównym materiałem do zdobienia, podczas warsztatów, były formy z papier mache: słonie, koty, konie, dinozaury, psy.
Projekt skierowany był do 25 osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo, z ograniczonymi zdolnościami ruchowymi,  uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy  „Sokoły”.

Projekt finansowany ze środków Wojewody Wielkopolskiego.
realizowany w okresie w okresie od 27.05.2013r.  do 20.12.2013r.